Atenție șoferi! Poliția Română vă surprinde greșelile din trafic din elicopter! Cum a fost depistat un șofer pe un Drum Național
Poliția Română veghează circulația pe drumurile publice și din elicopter. Aparatul omologat, montat pe elicopterul M.A.I, a surprins un șofer când a încălcat o regulă de circulație, care putea duce la o adevărată tragedie. Șoferul a fost tras pe dreapta de polițiștii de la sol și i-au aplicat conducătorului auto o amendă.
„La data de 20 martie 2024, ora 13.06, pe timpul executării unei misiuni de survol, pe Drumul Național 6, împreună cu specialiștii Inspectoratului General de Aviație al Ministerului Afacerilor Interne, polițiștii au depistat un bărbat, în timp ce conducea un autovehicul, în afara localității Vitănești, pe direcția către București, într-o curbă deosebit de periculoasă semnalizată corespunzător, iar, pe fondul lipsei de vizibilitate și neadaptării vitezei de circulație, a încălcat marcajul longitudinal continuu, care desparte sensurile de circulație și a pătruns pe sens opus.
Abaterea a fost înregistrată cu un dispozitiv tehnic certificat, montat pe un elicopter.
Conducătorul auto a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 495 de lei, la sol, de un echipaj al Serviciului Rutier Teleorman, care a fost informat de îndată, pentru a putea intercepta și opri vehiculul in condiții de siguranță”, a transmis Poliția
[video width=''480'' height=''672'' mp4=''https://24breakingnews.ro/wp-content/uploads/2024/03/plll.mp4''][/video]