Circulația mașinilor, interzisă pe timpul nopții între orele 22:00 și 06:00! În ce zonă din România se întâmplă acest lucru
Metrorex anunță prelungirea restricțiilor de trafic în mai multe zone ale Bucureștiului, ca urmare a activităților de execuție pentru Magistrala 6, proiectul ce va conecta rețeaua de metrou cu Aeroportul Internațional Henri Coandă - Otopeni. Această magistrală, un proiect de utilitate publică și interes național, va contribui semnificativ la îmbunătățirea mobilității în capitală și în regiunea de nord a orașului.
Lucrările actuale vizează proiectarea și execuția structurii de rezistență pentru stații, galerii și tuneluri pe Lotul 1, între 1 Mai și Tokyo, motiv pentru care restricțiile de trafic vor fi aplicate pe aliniamentul viitoarei linii de metrou M6, Secțiunea Sud. Participanții la trafic și rezidenții din zonele afectate sunt rugați să respecte semnalizările rutiere și să utilizeze rutele alternative recomandate pentru a minimiza disconfortul.
Conform Avizelor reînnoite de autoritățile de resort, traficul în următoarele zone este restricționat după cum urmează:
- în zona 1 Mai, pe timp de noapte, traficul este închis în intervalul orar 22:00 - 06:00, pe străzile Carpați, Mircești și Caransebeș, cu excepția riveranilor și a mijloacelor de transport în comun, pe perioada execuției lucrărilor aferente proiectului. Participantii la trafic sunt rugați să folosească în acest interval orar rutele alternative de ocolire a zonei de lucrări (prin Strada Pajurei, Strada Jiului, către Bulevardul Poligrafiei), conform semnalizării rutiere instalată încă de la intersecția Bd. Bucureștii Noi / Șoseaua Chitilei / Calea Griviței;
- în zona 1 Mai - Pajura, restricțiile de trafic se prelungesc până la 30.09.2025;
- în zona Pajura, restricțiile de trafic se prelungesc pe toată perioada autorizației de construire, nr. 80/12.12.2023, emisă de Ministerul Transporturilor, până la 22 martie 2027;
- în zonele Pajura - Romexpo - Piața Presei Libere, restricțiile se prelungesc până la 30.09.2025;
- în zona Gara Băneasa, restricțiile se prelungesc până la 31.01.2025;
- pentru viitoarele stații 1 Mai, Aeroport Băneasa și Tokyo, avizele de prelungire sunt în curs de eliberare, urmând să revenim cu informații actualizate la momentul la care primim decizia autorităților de resort.
Magistrala 6 va asigura legătura directă de la Gara de Nord la Aeroportul Internațional Otopeni. Pe un traseu de 14,2 km aceasta va cuprinde 12 stații de metrou: Pajura, Expoziției, Piața Montreal, Gara Băneasa, Aeroportul Băneasa, Tokyo, Washington, Paris, Bruxelles, Otopeni, Ion I. C. Brătianu, Aeroportul Internațional Henri Coandă.
Proiectul ''Magistrala 6. 1 Mai - Otopeni, Legătura rețelei de metrou cu Aeroportul Internațional Henri Coandă - Otopeni'' este unul de utilitate publică, de interes național, conform Hotărârii Guvernului nr. 496/2017, cu modificările și completările ulterioare, prin care se asigură nevoile de mobilitate ale persoanelor prin dezvoltarea rețelei de transport trans european.
Pentru informații actualizate, consultați pagina: www.magistrala6.ro.
sursa foto - Pexels